a

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

021-22072740

مشاوره تخصصی

instagram

اینستاگرام

telegram

تلگرام

جستجو
فهرست

 

طلاق

بهترین وکلاء شهر درخدمت شما هستند ، با ما دیگر نگران نباشید
هانا > طلاق
a

طلاق

ساده ترین شکل وقوع طلاق زمانی ست که زن و شوهر بر مساله طلاق توافق داشته باشند و دیگر مایل به ادامه زندگی با هم نباشند. این نوع طلاق به طلاق توافقی معروف است که از اختیار مرد در طلاق ناشی می شود.

نوع دیگر طلاق که اساس تمام قوانین طلاق می باشد طلاق به خواست و اراده مرد است.

طلاق از طرف زوجه که این نوع طلاق تنها در صورتی است که زوجه یکی از شروط ضمن عقد را داشته باشد.

طلاق از طرف زن

در حالت کلی زن حق طلاق ندارد و حق طلاق به مرد داده شده است مگر در صورتی که زن یکی از موارد زیر را داشته باشد:

در مواردی که قانون به زن حق تقاضای طلاق داده است که همان شروط ۱۲ گانه ضمن عقد ازدواج میباشد.
در مواردی که زن به صورت شرط ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر وکالت بلاعزل برای اجرای صیغه طلاق گرفته باشد.

طلاق از طرف مرد

مرد حق طلاق دارد و می تواند در هر زمانی برای طلاق همسرش اقدام کند ولی این به آن معنی نیست که حق و حقوقی به زن تعلق نگیرد بلکه مرد زمانی می تواند زن را طلاق دهد که تکلیف حق و حقوق زن را مشخص و پرداخت کند که این حق و حقوق عبارتند از: مهریه، نفقه، اجرت المثل، شرط تنصیف دارایی.
یکی از نکات حائز اهمیت در زمانی که طلاق از سوی مرد صورت می گیرد اگر درخواست طلاق مربوط به بدرفتاری زن نباشد در این صورت زوج نصف اموالی که بعد از عقد نکاح حاصل شده است را باید طبق دستور دادگاه به زن پرداخت کند.

طلاق توافقی

طلاق توافقی بدین شکل است که مرد و زن پس از اینکه ادامه زندگی مشترک را به صلاح تشخیص ندادند می توانند با توافق در خصوص مهریه و نفقه و اجرت المثل و حضانت فرزند برای طلاق توافقی اقدام کنند.

در صورت نیاز به اخذ مشاوره به صورت حضوری یا تلفنی یا در صورت تمایل به اعطای وکالت به وکلای دادگستری این دفتر وکالت با ما تماس بگیرید:۲۲۰۷۲۷۴۰-۰۲۱

طلاق غیر قضایی

در طلاق غیر قضایی اراده مرد در تحقق آن دخالت دارد. این نوع طلاق اصالتاً از سوی زوج یا وکالتاً از سوی وکیل زوج واقع می‌­شود؛ وکیل زوج نیز می‌­تواند فردی ثالث یا زوجه باشد. زن نیز می‌­تواند به نحو مطلق وکیل در طلاق خود باشد یا وکالت وی مشروط به تحقق شرط یا شرایطی باشد تا خود را در آن صورت مطلقه سازد. شرایطی که در نکاحنامه­های رسمی آمده، قابل تقسیم به دو بخش کلی است؛ یکی شرایطی که حقوق زن تضییع شده و شرایط زندگی قابل تحمل نیست و زن وکیل در طلاق خود است. دسته دیگر شرایطی است که قابل تحمل می‌­باشد و زن می‌­تواند از حق وکالت خود صرف­نظر نماید.

با توجه به این تقسیم معلوم می‌­شود، منظور از پیشگیری از وقوع طلاق در مورد مصادیق طلاق­های قضایی یا آن دسته از طلاق­های غیر قضایی که به دلیل حفظ حقوق زنان به عنوان تنها راهکار انجام می‌­گیرد، نیست. بلکه مراد، جلوگیری از وقوع سایر طلاق­ها­ است که با جعل مقرراتی دادگاه­ها زوجین را مکلف به ارجاع به مراکز مشاوره یا داوری و امثال آن می‌­نماید.

طلاق قضایی

طلاق قضایی طلاقی است که دادگاه، شوهر را به مطلقه نمودن همسر محکوم نماید به این نوع طلاق در مواد ۱۱۳۰، ۱۱۲۹، ۱۰۲۹ ق.م. اشاره شده است (امامی، ۱۳۷۸: ج۵، ص۷۰). ولی در سایر مصادیق فقهی مثل ظهار یا ایلاء، که می‌­تواند منجر به طلاق قضایی شود، قانون مدنی ساکت است.

اقسام طلاق در قانون

یکی از طرق انحلال نکاح، طلاق می‌­باشد که از منظر حقوقی عبارت است از: <انحلال رابطه زناشویی در عقد نکاح دائم، خواه به قصد و رضای زوج باشد، خواه به وسیله نماینده قانونی زوج یا توسط دادگاه> (جعفری لنگرودی،۱۳۷۰: ص۴۳۰). <گرچه قانونگذار تقسیم کلی از طلاق ارائه نداده و صرفاً طلاق را به رجعی و بائن تقسیم نموده است> (کاتوزیان، ۱۳۷۵: ج۲، ص۴۳۶). ولی با توجه به مجموع مواد قانون مدنی پلان کامل­تری از طلاق قابل ترسیم است به این ترتیب که طلاق یا باطل یا صحیح و طلاق صحیح یا قضایی یا غیر قضایی است.